SON DAKİKA
>
ALES 2016 sınav sonuçları açıklandı mı? ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

ALES 2016 sınav sonuçları açıklandı mı? ALES sınav sonuçları ne zaman açıklanacak?

Bir çok öğrenci için önemli olan ales 2016 sonuçları ne zaman açıklanacak?. Merakla beklenen Ales 2016 bahar sonuçları için detaylı araştırmamız haberimizde...

,

Üniversitede akademisyen olmak isteyen ya da yüksek lisans yaparak başka bir alanda kendisini geliştirmek isteyenlerin ana hedeflerinden biri olan Ales sınavı, bu yıl sonunda gerçekleştirildi. Her yıl iki kez yapılan Ales sınavları ile birlikte bir çok kişi de hayallerini gerçekleştirmek için bu sınavlara girmeye devam ediyor. Yüksek lisans için bir çok olanak sağlayan Ales, aynı zamanda üniversitede akademisyen olarak çalışmanız için de en önemli adımlar arasında yer alıyor.

 

AKADEMİSYENLİK İÇİN TEK YOL

 

Türkiye genelinde üniversitelerin her geçen gün daha da artış göstermesi büyük sorunları da beraberinde getiriyor. Uzun zamandır kaliteli öğretim elemanları yetiştirmekte zorlanan Türkiye, eğitim kurumlarının da yetersiz kalması nedeniyle üniversitelerde sorunlar yaşıyor. Üniversitelerde yaşanan sorunlar ve akademisyenlerin yetersiz kalması kaliteli nesillerin de yetişmemesine neden oluyor.

 

Ales ile birlikte üniversitelere yerleşen akademisyen sayısının daha da artması ve ardından da araştırma görevlilerinin artması, kaliteli bir eğitimin de her geçen gün yaygınlaşmasına neden oluyor. Akademisyenlerin genel olarak üniversiteden kopmaması ve aynı zamanda da öğrencilerle sürekli bir arada olması üniversitede kalmak ya da kendisini bu alanda geliştirmek isteyen öğrencileri de cezbediyor. Bu sebepten dolayı da bir çok öğrencinin hedefinde olan akademisyenlik için mutlaka Ales sınavına girmek gerekiyor.

 

NOT ORTALAMASI ÖNEMLİ

 

Akademisyen olmak isteyen ve bu sebepten dolayı da Ales'e girmek zorunda olan öğrenciler için aynı zamanda not ortalaması da büyük önem teşkil ediyor. Not ortalaması için iyi bir öğrenciliğin de önemli olduğunu altı çiziliyor. Ales sınavında başarılı olmak tek başına yeterli olmuyor. Akademisyenlik için not ortalaması da büyük önem arz ediyor. Aynı zamanda Ales akademisyenlik için yine tek başına yeterli olmuyor. Bir akademisyenin yurtdışı ile sürekli bağlantılı olması ve aynı zamanda da yabancı makaleleri okuması için İngilizce bilmesi gerekiyor.

 

İngilizce bildiğini kanıtlamak ve kişinin seviyesini aktarması için YDS sınavına girmesi gerekiyor. YDS sınavından iyi alan bir çok kişi rahat bir şekilde akademisyenlik için başvuruda bulunabiliyor. Ales ve YDS'den yüksek puan alan bir çok kişi için akademisyenlik yolu da kolay bir şekilde açılıyor.

 

ALES BAŞVURULARI NASIL YAPILIR?

 

ÖSYM'nin 'Aday İşlemleri' sayfasından kendi profilinize giriyorsunuz. Buradan başvurusu devam eden Ales sınavına tıklıyorsunuz. Girdiğiniz bilgilerin doğru olduğunu kontrol ediyorsunuz ve ileri tuşuna basıyorsunuz. İleri tuşu ile birlikte onaylama sayfasına yönlendiriliyorsunuz. Onay sayfasından sonra Ales için başvuruda bulunabiliyorsunuz. Başvuruda bulunduktan sonra Ales sınavı için 80 lira olan ücreti Halkbank'asının ATM'sinden yatırıyorsunuz. Böylelikle başvurunuz da tamamlanmış oluyor.

 

ALES BAŞVURULARI NE ZAMAN BAŞLIYOR?

 

Bu yıl Ales başvurularının ilki Mart ayında yapıldı. Her yıl iki kez yapılan Ales başvurularının ikincisi ise Eylül ayında başlayacak. Ekim ayının sonunda yapılması planlanan Ales'in daha sonra Kasım ayında açıklanması bekleniyor. Konu ile alakalı olarak ise başvuruların yapılacağı tarihleri ÖSYM kendi sitesinden açıklıyor. ÖSYM'nin kendi sayfasından tarihlerle alakalı olarak detaylı bilgi edinebilirsiniz.

 

ALES SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

 

Bu yıl Mayıs ayında yapılması planlanan Ales sınavının ne zaman açıklanacağı da belli oldu. Konu ile alakalı olarak açıklamalarda bulunan ÖSYM, bu yıl bahar ayı Ales sonuçlarının 25 Mayıs'ta açıklanması bekleniyor. 8 Mayıs'ta yapılacak sınav ile birlikte sonuçları da hemen açıklayan ÖSYM, bu sayede sınava giren öğrencileri de merakta bırakmayacak. 

 

Ales 2016 güz sınavı ise bu yıl 20 Kasım 2016'da yapılacak. Sınav sonuçları ise 1 Aralık'ta da açıklanacak.

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.