SON DAKİKA
>
Ankara'da büyük rüşvet operasyonu! 850 bin liralık rüşvet Türkiye Haber İş Sendikasını karıştırdı!

Ankara'da büyük rüşvet operasyonu! 850 bin liralık rüşvet Türkiye Haber İş Sendikasını karıştırdı!

Ankara'da Türkiye Haber İş Sendikası'nda yaşanan rüşvet skandalının ardından tüm Türkiye ayağa kalktı. Tam 850 bin liralık rüşvet Sayıştay'ın denetimine takıldı.

,

Türkiye Haber İş Sendikası'nda meydana gelen rüşvet operasyonu tüm Türkiye'yi ayağa kaldırdı. Uzun zamandır basın sektörüne hizmet veren ve basın çalışanlarının haklarını korumaya yönelik kurulan Türkiye Haber İş Sendikası'nda büyük bir açığın bulunmması Sayıştay'ı da hareketlendirdi.

 

Bir yıl bile olmada 966 bin lira nakit paranın bulunduğu Türkiye Haber iş Sendikası'nın kasası, 30 Temmuz 2015 tarihinde 30 bin liraya düştü. 31 Aralık 2014 tarihinde 966 bin liranın bulunduğu kasanın tam 6 ay içerisinde 30 bin liraya düşmesi de gözlerden kaçmadı. Sayıştay denetçileri tarafından yapılan incelemeler sonucunda büyük yolsuzluğun belgeleri de gün yüzüne çıkarıldı. Bu yeni belgelerle birlikte çok sayıda kişi için de dava açılmasına karar verildi.

 

FARKLI TARİHLERDE AYNI MAKBUZ

 

Türkiye Haber İş Sendikası'nda meydana gelen bu durumun ardından harekete geçen Sayıştay denetçileri yapılan incelemelerde yolsuzluğun ne şekilde adım adım geldiğini de ortaya koydu. Yapılan incelemelere göre 6 ay boyunca kasadan alınan nakit paranın, genel başkana ve genel başkana yakın şube müdürlerine avans olarak verildiği kaydedildi. Bu avansların da aynı zamanda aynı makbuz defterinden kesildiği ve aynı seri numaralarla kişilere makbuz verildiği ortaya çıktı.

 

Yapılan bu yolsuzluk işlemi ile birlikte banka hesaplarını inceleyen denetçiler, herhangi bir hesap hareketinin olmadığını saptadılar. Genel olarak avans işlemlerinin bankalar üzerinden yapılmasına rağmen, hesaplarda hiç bir hareketliliğin bulunmaması skandalı da gün yüzüne çıkardı.

 

AÇIĞI KAPATMAK İÇİN OTEL FİYATLARI ARTTIRILDI

 

Kasadan sürekli nakit para akışının sağlanması ve ardından da bu cari açığın kapatılması için çeşitli yolsuzluklara başvuran Türkiye Haber İş Sendikası, konu ile ilgili olarak otelleri de hedef aldı. Türkiye Haber İş Sendikası bünyesinde yapılan kongreler için otellerle anlaşıldığı ve bu otellerin fiyatlarının da iki katına çıkarıldığı kaydedildi.

 

Otellerdeki konaklamaların da arttırıldığını belirten ve fiyatların iki katına çıkarıldığını belirten uzmanlar, bu konuda çeşitli adımların da atılacağını kaydetti.

 

Yolsuzluklar sadece bununla da sınırlı kalmadı. Yapılan ihalelerde bile farklı tarihlerde makbuzların kesildiği, tedarikçilerin makbuzları ile karşılaştırılma yapıldığında tarihlerin tutmadığı gün yüzüne çıktı. Söz konusu olay ile alakalı yapılacak açıklamalar ise büyük bir merakla bekleniyor.

 

Ankara

 

Ankara

 

Ankara

 

Ankara

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.