SON DAKİKA
>
Bedelli askerlik yasası ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik yasasında son durum ne?

Bedelli askerlik yasası ne zaman çıkıyor? Bedelli askerlik yasasında son durum ne?

Uzun yıllar boyunca en çok tartışılan konular arasında yer alan bedelli askerlik yasası bu yıl çıkacak mı?. Detaylar haberimizde...

,

Son yıllarda bir çok asker adayı genç bedelli yasasının çıkması için büyük uğraş vermeye devam ediyor. Uzun zamandır devam eden bedelli askerlik yasası görüşmelerinde nelerin olacağını merakla bekleyen milyonlarca genç askerlik için belli kararların da verilmesini istiyor.

 

Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan bedelli askerlik yasası sayesinde bir çok kişi oldukça rahat etmişti. Askerliğin hayatı böldüğünü düşünen bir çok genç, hayatlarını tam zamanında yaşayamanın büyük sorunları ile karşı karşıya kalmıştı. Bu sebepten dolayı da bedelli askerlik yasasından yararlanmak isteyen bir çok genç bu sayede hayatlarının bölünmeyeceğini ve en kısa sürede de konu ile alakalı olarak kararların alınmasını bekliyorlar. 

 

BEDELLİ ASKERLİK NEDİR?

 

Bedelli askerlik genel olarak para karşılığı vatani görev hizmetini yerine getirmektir. Türkiye'de vatani hizmet olan askerlik önemli bir yere sahiptir. Türkiye için önemli bir hizmet olan askerlik ile birlikte bir çok kişi de bu görevi yerine getirmek zorundadır. Türkiye'de eğitim dışında çalışan ve askerlik yaşı gelen her genç erkek askere çağrılır. Askerlik için genel olarak sağlam ve sağlıklı bir genç olunması gerekiyor.

 

Vatani hizmetini yapmak için 2 yıllık meslek yüksekokulu mezunları da dahil ilkokul ve ortaokul, lise mezunları 12 ay askerlik yaparken, üniversitenin 4 yıllık ve de fazla bölümlerinden mezun olan asker adaylarının 6 ay askerlik yapmasına müsade ediliyor.

 

BEDELLİ ASKERLİK İLAN EDİLECEK Mİ?

 

2014 yılında ilan edilen bedelli askerlin yasasından yaklaşık 200 bin kişi yararlandı. 1988 yılı ve altında doğan bir çok kişiyi kapsayan bedelli askerlik yasası ile birlikte bir çok kişi de 12 ay askerlik yapmaktan kurtulmuştu. İş güç sahibi olan veya hayatını bölmek istemeyen bir çok kişi için büyük fırsat olan bedelli askerlik yasasının bu yıl ne zaman ilan edileceği de merak ediliyor.

 

Bu yıl içerisinde bedelli askerlik yasasının ilan edilmesi beklenmiyor. Genel olarak bedelli askerlik yasası için bu durumun günümüz koşullarında pek de mümkün olmadığı belirtiliyor. Kısa süre önce büyük sorunlarla karşı karşıya kalan Türkiye Cumhuriyeti'nde terör olaylarının faaliyet göstermesi ile birlikte askerlere olan ihtiyaç da artmıştı. Doğu'da başlatılan operasyonlarla birlikte bir çok kişi için yeni bir süreç başlamış ve bu operasyonlarda da görevli olacak olan bir çok askeri personel seçilmişti.

 

Her geçen gün devam eden terör ile mücadele sürecinde askerlere olan ihtiyacın daha da artması nedeniyle bedelli askerliğin bu sıralar ilan edilmesi pek de beklenmiyor. Fakat getirilecek yeni sistem ile birlikte profesyonel askerlik sistemi genişletiliyor. Getirilecek yeni sisteme göre önümüzdeki yıllarda askerlik yapmayı kabul eden kişiler devletten ücret alacakken, askerlik yapmayı kabul etmeyen ve işine devam etmek isteyen kişiler de devlete ücret ödeyecek.

 

Yeni sisteme göre bir çok kişi bu sayede rahat edecek. Ücret için her ay belli bir bedeli bankaya yatıracak olan asker adayları tam 12 ay boyunca rahat edecek. 

 

YENİ SİSTEM NE ZAMAN GELECEK?

 

Yeni sistemi heyecanla bekleyen bir çok asker adayı, kendileri için bu yasanın hemen çıkarılmasını bekliyor. Terör olaylarının her geçen gün artması nedeniyle büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalan Türkiye, bu sıralar askerlik konusu üzerinde pek de durmuyor. Bu yıl içerisinde yeni sistem ile alakalı görüşlerini meclise sunan bir çok vekil de bu sistemin ilerleyen yıllarda hayata geçirileceğini bildiriyor. 

 

Bu yıl içerisinde hem tartışılan yeni askerlik sisteminin hem de bedelli askerliğin ilan edilmesi beklenmiyor.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.