SON DAKİKA
>
Çiftçi destek ödemeleri ne zaman verilecek? Çifçi destek ödemeleri 2016

Çiftçi destek ödemeleri ne zaman verilecek? Çifçi destek ödemeleri 2016

Bu yıl bir çok çiftçi için büyük merakla beklenen çiftçi destek ödemelerinin ne zaman verileceği merakla bekleniyor. 2016 çiftçi destek ödemeleri hakkında ise henüz bir açıklama yapılmıyor.

,

Tarım ülkesi olan Türkiye'de her geçen gün adım adım tarımsal faaliyetlerin düşmesi büyük sıkıntıları da beraberinde getirdi. Buğday, arpa gibi ana tahıl maddelerini bile dışarıdan ithal etmeye başlayan Türkiye, bu konuda büyük sıkıntılar yaşamaya başladı. Sanayi olarak her geçen gün güçlenen fakat diğer yandan da büyük sıkıntılarla karşı karşıya kalan Türkiye, tarımı yeniden hareketlendirmek için düğmeye bastı. 

 

Yeni alınan kararlar ile birlikte Türkiye'de köyden kente göçün azalması, hammade ihtiyacının artması ve aynı zamanda da tarımsal faaliyetlerin artması için çiftçilere destek primi verilmesine karar verildi. Çiftçiliğin önemli bir meslek olduğunun anlatılmaya çalışılması ve aynı zamanda da Türkiye'de her geçen gün çiftçiliği artması için yeni kararların alınması gerektiğini ifade eden Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, bu konuda çeşitli hamlelerin atılması gerektiğini ifade etti.

 

Çiftçilere ödenmesi planlanan destek ödemeleri sayesinde tarımsal faaliyetlerin artması ve ardından da çiftçilik mesleğinin yeniden kazandırılmasını amaçlayan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, kendi bünyesinde Çiftçi Kayıt Sistemi oluşturarak, bu sisteme kayıt olan çiftçilerin verilen destek ödemelerinden ve kredilerden yararlanması amaçlandı. Bu amaç sayesinde ise bir çok çiftçi rahat nefes alarak, bir çok tarımsal ihtiyacını ödemeler sayesinde gerçekleştirdi.

 

ÇİFTÇİ ÖDEMELERİ HANGİ ALANLARDA VERİLİYOR?

 

Çiftçilere verilen ödemeler genel olarak Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın oluşturduğu Çiftçi Kayıt Sistemi üzerinden veriliyor. Bu sisteme üye olan ve çiftçi olduğunu da kanıtlayan kişilerin çiftçi ödemeleri almalarına olanak sağlanıyor. 

 

Çiftçi destek ödemeleri her yıl yapılan tetkiklerin ardından veriliyor. Genel olarak çiftçilere modern tarım için, gübre için, mazot için veya ekinler için ödemeler veriliyor. Türkiye'de her geçen gün artış gösteren tarımsal faaliyetlerle birlikte modern tarım yöntemlerinin de benimsenmesi önem arz ediyor. Bu sebepten dolayı da özellikle damla sulama, rüzgar gülü enerjisi gibi bir çok alanda çiftçilere destek veriliyor.

 

Modern tarım yöntemlerinin yanı sıra ekinler için de çiftçilere destek veriliyor. Fındık, ayçiçeği gibi bir çok alanda önem arz eden tarımsal hammaddeler için yüksek ücretler verilirken, buğday, arpa gibi ürünlere daha az destek ödemesi veriliyor.

 

ÇİFTÇİ DESTEK ÖDEMELERİ NE ZAMAN VERİLECEK?

 

Geçtiğimiz yıl çiftçi destek ödemeleri için radikal kararlar alan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, çiftçilerin gelecek yıllarda daha rahat ekim diki yapabilmesi için yeni kararlar almıştı. Bu kararlar ile birlikte büyük bir rahatlık yaşayan çiftçilere toplamda 3,5 milyar lira ödenek verilmişti.

 

Geçtiğimiz yıl çabuk karara bağlanan destek ödemeleri ile birlikte bir çok çiftçi rahat nefes almıştı. Çabucak hesaplara yatırılan bu ödeneklerden sadece Çiftçi Kayıt Sistemi'ne üye olabilen çiftçiler yararlandı. Çiftçi Kyıt Sistemi'nde adı bulunmayan çiftçilere ise ödeme yapılmadı. 

 

Bu yıl büyük bir merakla beklenen çiftçi destek ödemelerinin ne zaman yapılacağı hakkında hala net bir açıklamanın bulunmaması büyük sorunları da beraberinde getirdi. Uzun zamandır beklenen çiftçi destek ödemeleri hakkında Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı hala bir ödenek çıkarmadı. Bu sebepten dolayı da ücretlerin ne zaman verileceği ve çiftçilerin hesabına ne zaman yatıracağı da herkes tarafından büyük bir merakla bekleniyor.

 

ÇİFTÇİ KAYIT SİSTEMİNE NASIL ÜYE OLURUM?

 

Çiftçilik ile uğraşıyor ve çiftçilere verilen kredi ve destek ödemelerinden yararlanabilmek için Çiftçi Kayıt Sistemi'ne üye olabilmesi gerekiyor. Bu sisteme üye olabilmek ise sanıldığından oldukça basit. Kişinin bağlı bulunduğu il ya da ilçesinde bulunan Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü'ne giderek başvuruda bulunması gerekiyor. Çiftçi olduğunu beyan ederek sisteme kabul edilen kişi daha sonra çiftçi destek ödemelerinden yararlanabiliyor. 

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.