SON DAKİKA
>
Dövizli askerlik yasası şartları neler? Dövizli askerlik 2016 yasasında son durum ne?

Dövizli askerlik yasası şartları neler? Dövizli askerlik 2016 yasasında son durum ne?

Yurtdışında yaşayan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan bir çok kişi dövizli askerlik için gelecek güzel haberleri bekliyor. Peki dövizli askerli yasasında son durum ne?. Detaylar haberimizde...

,

Yurtdışında yaşayan bir çok Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı 20 yaşına geldikten sonra zorunlu askerlik görevini yürütmek için Türkiye'ye geliyor. Yurtdışından gelen bir çok asker adayı konu ile alakalı olarak daha sonra Burdur'da 20 günlük vatani görevini tamamlıyor.

 

Askerlik için Türkiye'ye gelmek istemeyen veya işlerini bırakamayan bir çok kişi için dövizli askerlik de devreye giriyor. 6 bin euro civarında olan dolarlı askerlik bedeli ile birlikte bir çok kişi de rahat nefes alabiliyor. Fakat çıkarılan yeni yasalarla birlikte bu fiyat her geçen gün düşüyor. Yurtdışında 3 yıl ya da daha fazla kalan bir çok kişi dövizli askerlik yasasından yararlanarak askerliğini cuzi ücretlere yapabiliyor.

 

Geçtiğimiz aylarda çıkarılan yeni yasa ile birlikte yurtdışında yaşayan Türk vatandaşlarının problem yaşamaması için yeni bir karar alınmıştı. Bu kararla birlikte bir çok kişi de rahat nefes almıştı. Yeni çıkarılan yasa ile birlikte yurtdışında yaşayan ve askerlik için yaşı gelen Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının bin euro karşılığında askerlik hizmetini yerine getirebileceği bildirildi.

 

DÖVİZLİ ASKERLİK ŞARTLARI NELERDİR?

 

Dövizli askerlik için kişilerin mutlaka yurtdışında yaşamaları gerekiyor. 3 yıl boyunca yurtdışında kalan kişilerin bunu ispatlaması halinde ise dövizli askerlik yasasından yararlanmalarına müsade ediliyor. Yurtdışında çok farklı bir hayatı olan, orada doğup büyüyen ve buranın hayat şartlarına alışmayan bir çok kişi askerlik yapmak istemiyor. 

 

Türkiye'de askerlik koşullarının da ağır olması büyük sorunları beraberinde getiriyor. Türkiye'de doğuda yaşanan terör olayları nedeniyle her geçen gün askerlere duyulan ihtiyacın daha da artması ve aynı zamanda da zor koşullarda askerliğin yapılması nedeniyle bir çok kişi dövizli askerliğe yöneliyordu. Uzun zamandır bir çok kişi için dövizli askerlik bedelinin de fazla olması büyük sorunları da beraberinde getiriyordu.

 

Uzun zamandır dövizli askerlik fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bir çok kişi bu ücreti yatıramıyor ve bu sebepten dolayı da Türkiye'ye gelip askerlik yapmak zorunda kalıyordu. Türkiye'de askerlik şartlarının zor olması ve aynı zamanda yatakhanelerde bir çok askerin kalması, kişilerin aileleriyle görüşmemesi ve sosyal olarak alanların da kısıtlı olması, askerlik yapanları da oldukça zorluyor.

 

Bir çok kişi için önemli olan dövizli askerliğin fiyatlarının yüksek olması ile birlikte büyük sorunların da ortaya çıkması bazı kararların da alınmasına neden oldu. Bu yıldan itibaren çıkarılan yeni dövizli askerlik yasası ile birlikte 6 bin euro olan dövizli askerlik yasasının bin euroya düşürülmesine karar verildi.

 

Yeni çıkarılan yasa ile birlikte bin euroya düşen dövizli askerlik yasası için 20 yaşında olan veya askerlik kağıdı gelen tüm erkek Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı faydalanabiliyor. Fakat yukardıda da belirtildiği gibi mutlaka dövizli askerlik yasasından yararlanmak için kişilerin mutlaka yurt dışında yaşıyor olması ya da 3 yıl ve üzeri yurtdışında kalması gerekiyor.

 

DÖVİZLİ ASKERLİKTEN NASIL YARARLANILIR?

 

Bu yıldan itibaren geçerli olacak olan dövizli askerlik yasası için verilen banka hesaplarına da konu ile alakalı olarak ücretler yatırılabiliyor. Ücretlerin yatırılmasın ardından konu ile alakalı olan Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu'na başvuruda bulunabiliyor. Dövizli askerlikten yararlanmak isteyenler daha öncesinde de Türkiye Cumhuriyeti Konsolosluğu'na başvuruda bulunarak detayları öğrenebiliyor. Dövizli askerlik ücretleri yatıran ve ardından dekontu alan kişiler, yeniden Türkiye Cumhuriyeti'ne ait konsolosluklara başvuruda bulunarak gerekli ücreti yatırdığını beyan ediyor. Yeterli ücreti yatırdığı belirlenen kişinin ise dövizli askerlikten yararlanmasına müsade ediliyor.

 

Dövizli askerlikten yararlanan ve ücretini yatıran Türkiye Cumhuriyeti vatandaşına ise daha sonra teskeresi verilerek askerlik yaptığı tescilleniyor.

 

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.