SON DAKİKA
>
Edirne'de buğday ekili tarlalarda virüs alarmı!

Edirne'de buğday ekili tarlalarda virüs alarmı!

Edirne'de başlayan ekim dikim işlerinin ardından Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü çeşitli uyarılarda bulundu.

,

Uzun zamandır Türkiye genelinde başlayan tarım faaliyetleri ile birlikte bir çok kişi de büyük sıkıntılar yaşama devam ediyor. Kısa süre içinde başlayan tarımsal faaliyetlerle birlikte Edirne'de bir çok bölgeye ekilen buğdaylarda alarm verildi. Yapılan son ölçümlemelere göre Edirne'deki bir çok buğday tarlasında 'pas virüsü' izine rastlanıldı.

 

Daha önce de Edirne'de söz konusu virüse benzer virüslerin yayıldığını açıklayan Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, yapılan incelemeler sonucunda pas hastalığına benzer bir virüsün etkili olduğunu açıkladı. Bu durumla birlikte büyük sıkıntılar yaşayan bir çok çiftçinin buğdaylarını ilaçladığı fakat zirai ilaçlarla da çözüme ulaşılamadığı açıklandı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, bir çok tarladan buğday örneklerinin alındığını ve incelenmek üzere ziraat mühendislerine teslim edildiği kaydedildi.

 

VİRÜSÜN CİNSİ BELLİ DEĞİL

 

Yapılan incelemelerle birlikte bir çok buğdaya bulaştığı saptanan virüslerin henüz cinsinin belli olmadığı açıklandı. Konuya ilişkin çalışmaların başladığı ve en kısa zamanda virüsün cinsinin saptanmaya çalıştığı, ancak ziraat mühendislerinin korkusunun bu virüsün yayılması olduğunu ifade edildi.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.