SON DAKİKA
>
Emekliler için sosyal güvenlik destek primi kaldırılıyor mu? Emekli SGDP ücretleri ne kadar?

Emekliler için sosyal güvenlik destek primi kaldırılıyor mu? Emekli SGDP ücretleri ne kadar?

Bu yıl kaldırılması beklenen sosyal güvenlik destek priminin maaşlardan ne zaman kaldırılacağı ve ücretlerinin ne olacağı tüm emekliler tarafından merak ediliyor. Peki sgdp ne zaman kaldırılacak?. Detaylar haberimizde...

,

Bağkur ile uzun yıllar boyunca emekli olmayı hayal eden bir çok kişi büyük zorluklarla karşı karşıya kaldı. Geçtiğimiz yıllarda çıkarılan yeni yasalarla birlikte Bağkur emeklilerinin, emekli olduktan sonra ticari faaliyetlerine devam etmesi durumunda maaşlarından sosyal güvenlik destek primi kesintisinin alınmasının gerektiği bildirildi. 

 

Alınan yeni kararlar ve ortaya çıkarılan yasalarla birlikte büyük problemler de baş gösterdi. Sosyal güvenlik destek priminin kesintileri ile büyük sorunların çıkması emeklileri de zor durumda bıraktı. Uzun zamandır devam eden sosyal güvenlik destek primi kesintileri için çalışmak zorunda kalan emekliler, bu durumun ortadan kaldırılması için harekete geçti. Çok uzun yıllar boyunca büyük sıkıntılarla karşı karşıya geçen bir çok emekli bu sorunu başka platformlarda yetkililere duyurmaya çalıştı. Fakat ne yazık ki bir çok emekli istediğini bir türlü alamadı.

 

VAADLER SONUNDA GERÇEKLEŞTİ

 

Uzun zamandır devam eden sosyal güvenlik destek primi için sonunda karar alındı. Bir çok emeklinin büyük bir merakla beklediği konulardan biri olan sosyal güvenlik destek primi kesintilerinin kaldırılacağı kaydedildi. Geçtiğimiz aylarda devam eden seçim sürecinde konu ile ilgili olarak açıklamalarda bulunan Ak Parti, emekli maaşlarında yaşanacak gerilimin tamamen ortadan kaldırılacağını kaydetmişti. Bu durumla birlikte bir çok kişinin büyük sıkıntılardan kurtulacağını ve ekonomik olarak rahatlayacağını kaydeden Ak Parti, son yıllarda emeklilere ağır yaptırımları olan sosyal güvenlik destek primi kesintisinin de kaldırılacağını kaydetmişti.

 

Sosyal güvenlik destek primi kesintisinin sadece Bağkur'lu emeklilerden alınmasının adaletsiz bir durum olduğunu ifade eden Ak Parti, en kısa sürede konu ile ilgili olarak çalışmaların yapılacağını ve emekli maaşlarından yapılan sosyal güvenlik destek primi kesintisinin de kaldırılacağını ifade etti. 

 

1 Kasım genel seçimlerinden sonra başa gelen Ak Parti, ilk olarak verdiği ekonomik vaadleri yerine getirmek istedi. Bu vaadler ile birlikte 1 Kasım'dan itibaren sosyal güvenlik destek primi kesintileri için de çalışmalar başlatıldı. Emekli maaşlarına 100 lira seyyanen zam geleceğini belirten yetkililer, aynı zamanda normal enflasyon artışının da maaşlara yansıtılacağını kaydetti. Emekli maaşları için başlatılan bu çalışmaların yanı sıra sosyal güvenlik destek priminin de kaldırılacağını ifade edildi.

 

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ KALDIRILDI MI?

 

Uzun zamandır beklenen çalışmaların ardından emekli maaşlarına yapılan zamlarla birlikte sosyal güvenlik destek priminin de kaldırılması gerektiği bildirildi. Bu durumla birlikte Ocak ayına yetişmeyen çalışmalar ne yazık ki tam vaktinde bitmedi. Ocak ayında maaşlardan kaldırılması beklenen sosyal güvenlik destek priminin yeniden maaşlara yansıtılması büyük sorunları da beraberinde getirdi. Kesintilerin kaldırılmamasına isyan eden bir çok emekli, yetkililerin bu konuda bir adım atması gerektiğini bildirdi.

 

Ocak ayından Mart ayına kadar devam eden sosyal güvenlik destek primi kesintisinin Nisan ayında tamamen kaldırılacağı bildirildi. Konu ile alakalı olarak açıklama yapan yetkililer ise emeklilerin bu ayndan itibaren maaşlarını kesintisiz alacaklarını ve bu konuda herhangi bir sıkıntı yaşamayacaklarını ifade etti. Bu haber ile birlikte emekliler Nisan ayından itibaren bir daha sosyal güvenlik destek primi kesintisine tabi tutulmayacak.

 

SOSYAL GÜVENLİK DESTEK PRİMİ NE KADAR OLACAK?

 

Geçtiğimiz yıllarda emekli maaşlarından yapılan kesintiler 81 ile 381 lira arasında değişiyordu. Daha önce tarım alanında çalışan ve tarım alanından emekli olan kişilerden toplamda 81 lira kesinti yapılırken, esnaf olup bu alandan emekli olan ve daha yüksek emekli maaşı olan kişilerden de 381 lira kesinti yapılıyordu. Şimdi bu kesintilerin kaldırılması sayesinde bir çok emekli 81 lira ile 381 lira arasında zam almış olacak.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.