SON DAKİKA
>
Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) TBMM Kapısında Nöbet Tuttu

Emeklilikte Yaşa Takılanlar (EYT) TBMM Kapısında Nöbet Tuttu

EYT konusunda mağduriyet sahibi olan kişiler, bahsedilen sorunlarını paylaşabilmek ve çözüm bulabilmek için meclisin kapısında nöbet tutuyor ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan görüşme talebinde bulunuyorlar.

,

SSK’ya bağlı olan şahıslar için 08.09.1999 tarihine kadar emeklilik için iki farklı koşul vardır. İlk koşul, sigortalı olarak bulunan süre (bayanlar için 20yıl, erkekler için 25yıl), ikinci koşul ise prim ödeme günlerinizin 5000 güne ulaşıyor olması. Şu günden sonra ise mevcut koşullar yetersizmiş gibi üçüncü bir koşul daha konuya dahil oldu. Üçüncü şart yaş şartı, 08,09,1999 tarihinden önce iş hayatına başlayan bayanlar 40 ila 58 yaş, erkekle ise 44 ila 60 yaş arasında çalışmaya başlama tarihine göre değişkenlik gösteren bir yaş bekleme süresi getirilmiş durumda. Bu bahsettiğimiz durum Memurlar ve Bağ-Kur’lu vatandaşlar için de benzer koşullar içerisinde geçerliliğini koruyacaktır.

Bu durumla karşı karşıya kalan vatandaşlar emeklilik için yaş haddini beklerken bunun yanı sıra çalışmaları ve bir gelir sağlamaları gerekmektedir. Ancak bu durumda iş bulmak için yaşlı kabul ediliyorlar. Fakat emekli olmak için başvuruda bulunduklarında daha gençsin diyorlar. Bu iki durum arasında mağduriyet içerisinde sıkışıp kalıyorlar. Emeklilik için yaşa takılan vatandaşlar haklarını savunmak için Meclisin yolunu tuttular.

Emeklilikte Yaşa Takılanlarda Son Durum

Emeklilikte yaş haddine takılan vatandaşlarımızın sayısı her ne kadar net bir şekilde bilinmese de tahmini olarak 500 binden fazla vatandaşın bu husustan ötürü mağdur olduğu tahmin ediliyor. Yaş haddine takılan vatandaşların erken emeklilik gibi bir talepleri yok sadece hak ettikleri emeklilik özlüklerinin verilmesini istiyor.

EYT ile alakalı gelişmeler için konuşan SGK Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz; ”Ben 10 bin günlük çalışma süresini doldurdum ancak henüz 45 yaşındayım bana maaş bağlayın şeklinde bir talepte bulunulamaz” şeklinde konuştu.

EYT için çalışmaların olduğu yönünde konuşan Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek’in söylediklerine karşıt olarak konuşan SGK Genel Müdürü Ahmet Açıkgöz, hali hazırda EYT konusu için herhangi bir çalışma yürütülmediğini belirtti. EYT hakkında konuşan Açıkgöz; “ Emeklilik eşit bir tanımdır, bu konudaki yaş sınırı Avrupa’da da bu şekildedir. Aslen bakıldığında Avrupa ülkelerinde gün tanımlama diye bir olay yoktur. Hükümet ve gerekli kurumlar tarafınca belirlenmiş olan yaşa gelindiği halde kişi emekliye ayrılabilir. Artık çalışamayacak denilen yaş sınırına gelen kişiye emekli denir. Bir diğer yönden ise emeklilik yaşlılık aylığıdır şeklinde de söyleyebiliriz. EYT hakkında herhangi bir çalışmamız bulunmuyor. Basın arasında bu gibi hususlarda bir tartışma çıkarılmakta ancak kurumumuz tarafından böyle bir çalışma yürütülmemektedir. “ şeklinde konuştur.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.