SON DAKİKA
>
Ev alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ev alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Ev almak veya ev sahibi olmak pek çok bireyin arzuladığı bir konudur. Özellikle yeni evlenecek çiftlerde veya çalışan bireyslerde ev alma isteği en üst seviyeye ulaşır. Peki ev alırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte bu sorunu cevabı için aşağıdaki maddelere göz atabilri ve ev alma kararından önce nasıl bir yol izlemeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz.

,

Birçok kişinin konut alırken tecrübeleri olmuştur. Gerek mesleğim nedeni ile, gerekse kendimin ve yakın çevremdekilerin konut alırken yaşadıklarından tecrübe ettiklerimle konut yatırımı yapmak ile ilgili düşündüklerimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bu konuda yapılması gereken araştırmaları gösteren tamamen kendi fikir ve görüşlerimle derlenmiş basit bir kılavuz derledim. Bu yazıyı hukuki bir yol gösterme olarak görmemenizi rica ediyor, eğer sürçü lisans ettiysem veya unuttuğum bir şey varsa affınızı diliyorum:

 
Yaşayacağımız eve karar vermeden  önce, aile yapımızı, iş durumumuzu ve sosyal hayatımızı iyice düşünüp ona göre karar vermeliyiz. Eğer evimizin, iş yerine yakın olmasını istiyorsak bu durumda evin konumu büyük önem arz ediyor. Sosyal hayata düşkünlüğümüz ya da tam aksine daha sessiz, sakin kafa dinlemeye yönelik bir ortam arayışımız, komşuluk ilişkilerinden beklentilerimiz yine evin bulunacağı konumu önemli kılan faktörlerdir. Kalabalık bir aile isek daire büyüklüğü, oda sayısı önemli bir kriter olmaktadır. Eğer evde az zaman geçiriyorsak, yoğun bir işimiz varsa ve temizliğe vakit ayıramıyorsak, küçük bir ev ön plana çıkmaktadır.
 
 TAPUDA BUNLARA DİKKAT! KABA İNŞAAT AŞAMASINA DİKKAT

İnşaat henüz proje aşamasındayken ya da kaba inşaat halindeyken, satın aldığınız gayrimenkulun tapusunu almayın, inşaat devam ederken yapılan satışlarda eğer kat irtifakı arsa tapusu' alınmışsa bu gibi durumlarda da alıcının, arsa tapusunu aldığı yılın sonuna kadar ilgili belediyeye, emlak vergisibildiriminde bulunması gerekiyor.

EĞER TAPU VERİLMEMİŞSE

Diğer yandan evin bedelinin, kısmen ya da tamamen ödenmiş olmasına karşın, inşaat bitmediği için tapu verilmemişse, daire alıcısının beklemekten başka bir seçeneği bulunmuyor. Konutun tapusu alınmadığı için de emlak vergisi ödemesi veya beyanname verilmesi gerekmiyor.

BORÇ BİTMİŞSE İPOTEĞİ KALDIRIN

Taşınırken dikkat etmeniz gereken bir diğer konu da eğer konutu teslim aldığınızda banka borcu bitmişse banka ile irtibata geçerek ipoteğin kaldırılması için gereken girişimlerde ve başvurularda bulunmanız.

 İSKÂN ALINIP ALINMADIĞINI ÖĞRENİN

Mülkün iskân alıp almadığını ve henüz iskân alınmadıysa '' ne zaman alınacağını teslim sırasında öğrenin. Eğer eksik teslim varsa veya bazı unsurlar tam bitmeden anahtar teslim ediliyorsa teslim dokümanı yapıp onun üstüne nelerin teslim alınmadığını yazmanızı öneririz. Bu noktada iskândan da bahsedilebilir.

Ekonomik Durumumuz Nedir?
 
Konut seçerken en önemli sorunlarımızdan birisi de bütçemizdir. Belki de en önemlisi… Hayalini ettiğimiz ev bütçemizi aşabilir, bu durumda ayağımızı yorganımıza göre uzatmalı, kredi ödeme sıkıntısı içerisinde hayaller kurduğumuz evde huzursuz yaşamamalıyız.

Almak İstediğiniz Ev Krediye Uygun mu?
Konut kredisi kullanabilmek için ilk şart, almak istediğiniz evin mevzuata uygun olmasıdır. Mevzuata uygun olmayan bir eve bankanın gönderdiği eksper onay vermez. Bu durumda kalan bir kişi hem zaman kaybına hem de nakit kaybına (eksper ücreti ödediğinden) uğramış olur. Bu kayıpların yaşanmaması için yazımızda “krediye uygun“ evin nasıl olması gerektiğini anlatıyoruz.

Sherlock Holmes Gibi Düşünün
Gördüğünüz her eve âşık olmayın. Hissettiğiniz tutku o evin doğru seçim olduğu anlamına gelmez. Evet demeden önce mümkün olduğunca çok sayıda eve bakmak yararlı olacaktır. Eğer bir şey gerçek olamayacak kadar iyi görünüyorsa, ayrıntılı kontrol etmek gerekir.  “Hep Fransız pencereler hayal ederdim.” diye düşünmeniz, tek özelliği Fransız pencerelere sahip olmak olan bir evi satın almanızı sağlamamalı. Evin yapımında kullanılan malzemenin piyasa güvenilirliği, konutun bulunduğu bölge, evde oluşabilecek mevcut bakım masrafları gibi kriterler ev alırken daha ön planda kontrol etmeniz gereken özellikler olmalı. 

Resmi evrakları inceleyin!

Alacağınız Evde Kiracı Oturması Durumunda Ne Yapmalısınız?
İkinci el ev alımlarında evin içerinde kiracı oturması sıklıkla karşılaşılan bir durumdur. Yeni ev sahibi ve kiracı arasında anlaşma sağlanamadığı zaman çeşitli sıkıntılar ve yasal süreçler yaşanabildiğinden almak istediğiniz evde kiracı oturması durumda nelere dikkat etmeniz gerektiğini bu yazımızda anlatıyoruz.

Konut sahibi olmak isterken doğal olarak daha da dikkatli olunması gerekmektedir. Alması ve satması zor olan, yüksek meblağların ödendiği ve çoğu zaman kredi kullanmak yoluyla sahip olunan evler için Gayrimenkul Satın Almadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler   ve öne çıkan bazı noktalar vardır.

-satın alacağınız daireye sabah,öğle ve akşam üzeri olmak üzere üç defa girip;dairenin hangi saatlerde ne kadar güneş aldığını tespit edin

-aynı binadaki benzer konumda olan dairelerin hangi fiyattan satıldığını öğrenin

-binada başka boş daire varsa;-konumu önemli değil-kullanılan malzemeyi karşılaştırmak için göz atın

-eğer binanın tamamlanmamış işleri varsa; kesinlikle konut bedelinin tamamını ödemeyin

-tüm bataryaları bir müddet * açık tutarak; bağlantı yerlerinde su sızıntısı olup olmadığını kontrol edin

-Ev alacağınız firmayı iyi araştırın, bilinen şirketlerden konut almaya dikkat edin, geçmişteki projelerini başarıyla tamamlayan, öz sermayeleri güçlü firmaları tercih edin. İkinci el ya da piyasada bilinmeyen şirketlerden konut almayı düşünüyorsanız eğer inşaattan anlayan uzmanlardan yardım alın.

-İnşaat kalitesi ve binanın depreme dayanıklı olup olmadığını mutlaka inceleyin.

-Isı, ses, su, yalıtımları gibi ömrü uzatan, yangın gerekleri gibi güvenliği sağlayan yalıtımların doğru yapılıp yapılmadığını öğrenin.

-Taşınmaza ait inşaat projesi muhakkak incelenmeli. Zemindeki fiili durumunun projesine uygun olup olmadığı kontrol edilmeli.

-Kadastro müdürlüğüne gidilerek almak istenilen gayrimenkulün haritasına bakılmalı. Çevresinde neler olduğu, önüne, arkasına, yanına ne gibi inşaatlar yapılabileceği öğrenilmeli.

Gayrimenkul Satış aşamasında dikkat edilecekler ise :

Sahip olunulan mülkü satarken;

1-Satın alacak kişinin kimliğinin tespiti.

2-Satışın taksitlerle yapıldığı durumlarda satın alan kişi ile taksitleri ödemeyi taahhüt eden kişinin aynı olması hususuna hassasiyetle dikkat edilmeli.

Kredi Notunuzu Kontrol Edin 
Bu kredi kullanarak konut almayı düşünenlerin atması gereken ilk adım olmalıdır. Çünkü kötü bir kredi notu konut kredisinin ret olmasının en yaygın nedenidir ve kredi için başvurmadan önce mutlaka kontrol edilmelidir. İyi bir kredi notunuzun olması, banka tarafından yeşil ışık anlamına gelir. Bunun için düzenli ödemeler yaparak kredi notunuzu iyi seviyede tutmak her zaman önemlidir.

1.    Öncelikle konut edinme amacımızı belirlememiz gerekir.Yatırım amacıyla satın alınıyorsa getirilerine, kullanma amacıyla alınıyorsa ihtiyaçlarımıza göre karar vermeliyiz.

2.    Satın alınması planlanan konutun yaşam kalitesine ve konforuna olumlu etkiler yaratan sosyal ihtiyaçlara (toplu taşıma, okul, hastane, alışveriş merkezi, yeşil alanlar vb.) yakın olmasına dikkat edilmelidir.

3.    Satın alınması planlanan konutun yakın çevresinde insan sağlığına zararı olan tesislerin olmaması için bilgi edinilmelidir.

4.    Konut veya henüz inşaatı başlanmamış ise arsanın ilgili Tapu Müdürlüğünde araştırma yapılarak tapu kaydı üzerinde ipotek, intifa, kira, haciz vb. Satın alınacak konutun değerini düşürecek, veya konut inşaatına başlanmasına engel olacak herhangi bir şerh, beyan olup olmadığı kontrol edilmelidir.

5.    İlgili İdareler tarafından konutun projelerinin resmi olarak incelendiği ve onaylandığı anlamını taşıyan Yapı Ruhsatı’nın olup olmadığı araştırılmalıdır.

6.    İnşaat aşamasındaki bir projeden konut satın alındığında kat irtifakı tesis edilip edilmediği tapu sicil müdürlüklerinden kontrol edilmelidir.

7.    Satın almayı düşünülen konutun vaziyet planı ve mimari projesi incelenmeli, resmi evraklardaki konumu ile mevcuttaki konumunun aynı olduğu tespit edilmelidir.

8.    Kat irtifakı tesis edilmiş konutlarda satın alınması planlana konutun onaylı mimari projesi ile inşaat devam eden ve tamamlanmış konutun yerinde uygulamasının aynı olup olmadığı kontrol edilmelidir.

9.    İlgili Belediyesinde mutlaka arşiv dosyası incelenmeli, herhangi bir tutanak, yapı tatil zaptı, yıkım kararı vb. olup olmadığı, imar planı ve yapılaşma koşulları kontrol edilmelidir.

10.    Satın alınması planlanan konutun satışta belirtilen alanı ile kullanım alanı arasında fark olup olmadığına dikkat edilmelidir. Net-brüt alanların incelemesi mimari projeden ve bitmiş bir proje ise yerinde tespit ile yapılmalıdır.

11.    Tamamlanmış ve teslime hazır olarak satılan konutun mevzuata uygun olarak yapıldığını gösteren Yapı Kullanma İzin Belgesi olup olmadığı araştırılmalıdır.

12.    Yapı Kullanma İzin Belgesi’ne sahip konut için kat mülkiyeti tesis edilip edilmediği kontrol edilmelidir.

13.    Satın alınması planlanan konutun satış fiyatına alım-satım tapu harcı, iskan harcı, cins tashih harcı, KDV vb. gibi nelerin dahil olduğu araştırılmalıdır.

14.    Satın alınması planlanan konutun bulunduğu projede otopark, sosyal tesis ve spor alanları gibi alanların ücrete tabi olup olmadığı, bunların bağımsız bölüm sayısı ile orantılı olup olmadığı hakkında bilgi edinilmelidir.

15.    Satış fiyatı, benzer ve emsal olabilecek konutlarla karşılaştırılmalı, birim metrekare satış fiyatı analiz edilmelidir.

Konut ya da konut projesinin bulunduğu yer, niteliği, çevresindeki diğer projeler, arazinin durumu, konutun tipi ve büyüklüğü, aidatları, şehir içinde ya da dışında oluşu, çok katlı, sıra ev ya da bağımsız konut oluşu, yönetim şekli, binanın ya da sitenin doluluk oranı, oturanlar içinde kiracı ya da mal sahiplerinin sayısı, site içindeki yaşam tarzı, oturan ya da oturacak olanlarının eğitim durumları, gelir durumları, yaşları, sitenin okullara, alışveriş merkezlerine ve sağlık kurumlarına yakınlığı gibi hususlar açısından, konut alıcısının gereksinimleri, beklentileri ve yaşam standartları mümkün olduğunca karşılanmalı.

Alıcı kendini, ailesini ve yakın çevresini düşünerek; ‘Ben buraya taşınıyorum ama, bu taşınacağım yer benim ve yakın çevremin beklentilerini karşılıyor mu? Yaşam tarzımın belirleyici özellikleri nedir? Bununla uyumlu mu?" sorularının yanıtını net olarak vermeli. Örneğin, alıcı ev hayvanları ile olan ilişkisini, aracını park edeceği yeri, çocuğunun oyun alanını ve benzeri vazgeçilmez ölçütlerini dikkate almalı.

Ev kiralarken dikkat edilecek hususlardan farklı olarak burda depozito ve/veya kontrat derdiniz yoktur. buna karşın evin önümüzdeki yıllarda evin prim yapıp yapmayacağı ve kiraya verildiği taktirde getireceği kira miktarı dikkate alınmalıdır.

Haberin Etiketleri :
  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.