SON DAKİKA
>
Kanal İstanbul Güzergahı Netleşti!

Kanal İstanbul Güzergahı Netleşti!

İlk başlarda Silivri'den geçecek denilen Kanal İstanbul Güzergahı değişerek Çekmece Gölünün Devamında yapılmasına karar verildi. Dev proje Kanal İstanbul Güzergahı ve Kesinleşmiş Haritasına haberimizden ulaşabilirsiniz.

,

Yakın bir geçmişte tüm Türkiye’yi hatta tüm dünyayı sallayan proje Kanal İstanbul hakkında söylentiler başlamıştı. Şimdi ise bu projenin genel hatları ortaya çıkıyor. Gelişen Türkiye’nin en ihtişamlı projesi Kanal İstanbul hakkında genel detaylar ve görselleri sizler için derledik.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından geçtiğimiz aylarda düzenlenen bir toplantıda netleştirilen proje kapsamında, söz konusu kanalın çevresinde yeni kurulacak olan kentte doğal su kaynakları ve yeşil alanların varlığını koruması yönünde karar çıktı. Gün yüzüne çıkacak olan yeni şehirde nüfus yoğunluğu 1.2 milyon dolaylarından 500 bin gibi bir orana düşürülmesi yönünde karar alındı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan verdi. Projenin her iki tarafında eşit ölçütlerde yani 250’şer binlik bir nüfus dağılışı hedefleniyor. Bu projede doğal hayatın korunması ön planda tutuluyor. Bundan ötürü hayvanların olağan normal yaşantılarını devam ettirebilmeleri için kanalın üstüne kurulacak olan köprülerde dahi doğal bitki örtüsünün korunması amaçlanıyor.

Kanal İstanbul’un Güzergahı:

Daha önceden Silivri, Ortaköy, İnceğiz, Gökçeli, Çanakça, Dağyenice olarak tespiti yapılan proje arazisinden, Karacaköy, Evcik Barajından Karadeniz’e bağlanan kısımda istimlak edilecek arazilerin çokluğu nedeni ile vazgeçildi. Kanal İstanbul planlamalar doğrultusunda Küçükçekmece, Başakşehir ve Arnavutköy ilçelerinden geçerek Karadeniz ile Marmara Denizini birbiri ile buluşturacak. 

 
Kirliliği ile bilinen Küçükçekmece gölü kanal projesine dahil olacak ve Sazlıdere barajı ise devre dışı bırakılacaktır.

Kanal İstanbul projesi alt kısımdan kesik V harfi şeklinde hayata geçirilecek. Alt kısmının genişliği 100 metreye, V harfinin iki ucu arasında kalan mesafe 520 metreye kadar ulaşabilecek. Söz konusu projede ki kanalın derinliği ise 25 metre civarında olacaktır. Projenin güzergahı Avcılar, Bağcılar, Bakırköy, Arnavutköy, Başakşehir, Esenler, Eyüp ve son olarak Küçükçekmece’nin bir kısmını içeren bir bölge üzerinde ilerliyor.

 

 

Kaynak : Kanal İstanbul Güzergahı

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.