SON DAKİKA
>
Kayseri'de Enerji Kimlik Belgesi İçin Kaçırılmaz Fırsat

Kayseri'de Enerji Kimlik Belgesi İçin Kaçırılmaz Fırsat

Mayıs 2017 tarihi itibari ile binalarda alınmış olması zorunlu olan enerji kimlik belgesi için bina yöneticileri ve sahipleri harekete geçti. Kayseri'de ise AVA Mühendislik EKB başvurularında artış olduğunu söyledi ve genel durum hakkında bilgi verdi.

,

Binalarda enerji verimliliği yasası çerçevesinde 2011 itibari ile yapılan yeni binalarda zorunlu tutulan enerji kimlik belgesi Mayıs ayından itibaren zorunlu oluyor. Zorunluluk kapsamında yaptırım olarak ise ilk olarak tapu alım satım işlerinde istenecek. Kayseri enerji kimlik belgesi için Ava Mühendislik ile röportaj yaptık.

Ülkede genel bir hareketliliğin başladığını söyleyen Ava Mühendislik yöneticisi Müh. Vahap Ayzet bey, Kayseri'de bina yöneticilerinin bu konuda duyarlı olduklarını ve enerji kimlik belgesi alımlarına başladıklarını söyledi. Kayseri'nin en çok EKB yapan firması olan Ava Mühendislik Talas, Melikgazi ve Kocasinan ilçeleri başta olmak üzere Kayseri'nin tüm ilçelerinde enerji kimlik belgesi hazırladıklarını söyledi. 

Enerji kimlik belgesi, binanın ne kadar enerji harcadığını, verimlilik ölçütünü, doğaya saldığı baca gazlarını ve yakıt atıklarının seviyesini belgeleyen bir kimliklendirme olup, bu belgenin alınması yaklaşık başvuru anlaşmasından sonra 2 iş günü sürdüğünü belirttiler. Enerji kimlik belgesinin ön yüzünde bina ile ilgili belgeler, sınıfı, enerji kullanım miktarı ve tavsiyeler yer almakta.

Kayseri de enerji kimlik belgesi yapan firmalar arasında en çok portföye sahip AVA Mühendislik ise bu sektörde sahte belge veren yerlerin de olduğunu, bu yüzden aldıkları belgeleri doğrulama kodları ile doğrulamalarının yararlı olabileceğini söyledi.

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.