SON DAKİKA
>
Saçlarım Dökülüyor, Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Ürünler Çözüm Nelerdir

Saçlarım Dökülüyor, Saç Dökülmesine Karşı Bitkisel Ürünler Çözüm Nelerdir

Eğer saçlarınız dökülüyor ve buna karşı bitkisel çözüm arıyorsanız haberimizi dikkatli okuyun. Zira saçlarınız sıklıkla dökülmeye devam ederse kurtaracağınız bir saç kalmayabilir.

,

İnönü Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Kısmı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Yunus Önal, saç dökülmesine iyi geldiği bilinen selenyumun zerdalide mühim miktarda yer aldığını ifade etti .

Önal, yaptığı bildiride , 2010 senesinde başladığı ” Yeryüzünde Yetişen Kayısı Türlerinin Mineral İçeriklerinin Belirlenmesi” isimli denetim alanında Kayısı Denetim İstasyonu’ndaki gen bahçesinde yer alan kayısılardan numune topladığını ifade etti .

Malatya’daki 240 tür kayısıdan örnekler alındığını belirten Önal, bu çeşitleri çözünürleştirerek, içerisindeki mineralleri ve insan sağılığına yararlarınn araştırıldığını ifade etti.Önal, insan sıhhati için bir sürü mühim meydana gelen selenyum ve çinko elementlerinin anında hemen tüm kayısı çeşitlerinde bulunduğuna işaret etti.

Önal şunları söyledi:

“Selenyumun saç dökülmesini engellediğini, yine çıkartmaya yararı olduğunu ya da pekçok kanser türünde yararlı olduğunu tıp, bilim söylüyor. Çinkoyla birlikte bunların meyvede olması enteresan . Pekçok meyveyi incelediğimizde çoğunlukla selenyum yapıt miktardadır, çinko yapıt miktardadır. Üstelik ilaç firmaları mineral haplarında bunları insanlara destek olarak da sunmaktadır. Kayısı yiyecek dururken niye ilaç alalım? Malatya’da kellik oranı araştırılsa kayısıdan ötürü eminim ki bu oranının az çıkacağı neticesi belirir . O süre demek ki saçı dökülen insan, kayısı yiyecek.”

Genetiğiyle oynanmamış olması zerdaliye ölçüt katıyor

Numune edinilen kayısıların 236’sının zerdali olduğuna dair Önal, selenyumun bunlarda ek olarak yüksek çıktığını altını çizdi . Zerdalinin aşılı kayısı benzeri hasattan ardından kükürtlenmeyen, endüstriyel için kullanılmahemen yan, direk yıl tüketilmesi gereken meydana gelen bir meyve belirten Önal, zerdalinin çekirdeğinin toprağa düşmesiyle doğal olarak yetiştiğine dikkati çekti. Zerdalideki selenyum oranına altın çizen içeriğine dikkati çeken Önal, şu değerlendirmede bulundu:

“Bir kilogram zerdali de ortalama 3 miligram selenyum var. Şeftaliden az ama şeftalinin tüketimiyle kayısının tüketimi bir değil. Şeftalideki içerik de çeşidine yönelik değişiyor. Kayısıda bunların hepsinin birlikte olması mühim . Mesela kayısıda pek meydana gelen başka bir element de potasyum. A vitamini bir sürü büyük . Bunların insan sıhhatine önemi biliniyor. Potasyumun, selenyumun, A vitamini ve çinkonun yüksek miktarda çıkması, bunların hepsinin insan vücudu tarafından alınmasının ek olarak kolay olduğunun göstergesi.”

Bir kilogram kayısıdaki çinko içeriğinin de 0,5 ile 100 miligram içerisinde olduğunu kaydeden Önal, soruşturmanın bu kadar birden pek kayısı çeşidiyle inşa edilmiş meydana gelen dünyadaki ilk çalışma olduğunu ifade etti .

Sofralık kayısı dondan etkilenmiyor

Geçen yıl kayısı ağaçlarının dondan zarar gördüğünü ve ürünlerin tamamına yakınının yandığını hatırlatan Önal, donun yoğun meydana geldiği bölgelerde zerdali yetiştirilmesi gerektiğini belirtti .

Sofralık kayısı olarak bilinen zerdalinin doğal şartlara ek olarak dayanıklı olduğunu anlatan Önal, bu sebeple dondan da etkilenmediklerini ifade etti .

Önal şöyle konuştu:

“Geçen yıl Türkiye çapında sofralık kayısıda da problem çıktı. Nedeni Ise başka illerde yetişmiyor. Sadece Mut’un kayısısı bir haftada bitiyor. Bu yıl sadece Bursa’da yetiştirildiğini biliyorum. Oradan Türkiye bütününe yayılıyor. Bu da yeterli değil. Zerdali üretimi Malatya’da aşılı kayısıya yönelik pek nadir . Sofralık kayısı en pek Çin’de ve İran’da üretiliyor. Artık küreselleşen yeryüzünde yetiştirdiğinizi insanlara günübirlik ulaştarabiliyorsunuz. O süre demek ki aşılı kayısıyı dolu vurdu ya da don oldu. Ağlamanın anlamı yok. Ona alternatif Malatyalıların ‘hudayı’ dediği zerdali yetiştireceğiz. Hem alternatif olacak, hem ülke ekonomisine katkısı olacak.”

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.