SON DAKİKA
>
Tapu Temiz Kağıdı Alacaklar Dikkat!

Tapu Temiz Kağıdı Alacaklar Dikkat!

Tapu halk arasında bilinen adı ile Tapu Senedi gayrümülk üzerinde ki söz hakkı olan hak sahibini belirten Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmiş resmi belgedir. Tapu temiz kağıdı şifahen ve ya belgeli olarak alınabilir.

,

Tapu halk arasında bilinen adı ile Tapu Senedi gayrümülk üzerinde ki söz hakkı olan hak sahibini belirten Tapu Sicil Müdürlüğü tarafından verilmiş resmi belgedir.

Tapu; üst bölüm, orta bölüm ve alt bölümden oluşur.

Bütün tapuların üst bölümünde söz konusu malın bulunduğu İli, İlçesi, mahalle, mevki ile pafta, ada, parsel bilgileri ve yüzölçümü bilgileri yer alır.

Orta bölüm ise söz konusu taşınmazın türüne ve niteliğine göre değişkenlik göstermektedir. Tapuda dikkat edilmesi gereken en önemli nokta orta bölümde yer alan sahibi kısmıdır. Çünkü söz konusu taşınmazın hisseli olup olmadığını bu bölümde görebilirsiniz. Taşınmaz hisseli değilse isim kısmında tek kişinin adı  hisse toplamında da 1 yazar. Hisseli tapuda ise bütün hissedarların isimleri yer alır.

Tapunun son bölümü olan alt bölümde tapunun; geldisi, yevmiye, cilt, sahife, sıra numaraları, tarihi ve gittisi yer alır. 

Tapu işlemleri için artık internet ve Alo 181 üzerinden TC Kimlik Numarası ve Tapu Senedi bilgileriniz ile randevu almak gerekmektedir. Alınan bu randevu sayesinde randevu saatinde gidilerek beklemeden işlemlerinizi halledebilirsiniz. Aynı gün içinde randevu almanız mümkün olup işlemlerinizden en az 15 dakika önce randevu almalı ve randevu saatine zamanında gitmelisiniz. Aksi takdirde randevunuz iptal edilecektir.

Tapu işlemlerinde alıcı ve satıcıdan ayrı ayrı belgeler istenilmektedir. 

Satıcıdan istenilen belgeler; 

- Tapu aslı ve fotokopisi, 

- Nüfus cüzdan aslı ve fotokopisi ( Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyette kabul edilmektedir) 

- 1 adet vesikalık fotoğraf,

- Taşınmaza ait temiz kağıdı, 

Alıcıdan istenilen belgeler;

- Nüfus cüzdanının aslı ve fotokopisi  ( Nüfus cüzdanı yerine pasaport ya da ehliyette kabul edilmektedir)

- Zorunlu Deprem Sigortası ( DASK ) Poliçesi

- 2 adet vesikalık fotoğraf istenilmektedir.

Tapu Temiz Kağıdı Nedir Ve Nereden Alınır?    
Tapu temiz kağıdı diğer bilinen adı ile Takdiyat, taşınmaz üzerinde herhangi bir kısıtlama olup olmadığını gösteren resmi bir belgedir.

Tapu temiz kağıdı şifahen ve ya belgeli olarak alınabilir. Tapu temiz kağıdını söz konusu taşınmazın bulunduğu Belediye' nin Emlak Vergi Dairesi biriminden temin edilebilmektedir.

Taşınmaza ait bina ve çevre temizlik vergisi borçlarının olması halinde Tapu Temiz Kağıdı alınamamaktadır. Borçların tamamı ödendikten sonra Tapu Temiz Kağıdı alınabilir.  

         
Tapuda Yer Alan Yevmiye No Nedir? 
Tapu ile ilgili tüm işlemler Tapu Sicil Müdürlüğü' nde resmi bir defterde kayıt altına alınmaktadır. Kayıtların tutulduğu bu resmi deftere yevmiye defteri denilmektedir.

Yevmiye defteri tutulurken tüm kayıtlar tarih ve sıra numarası verilerek resmiyete geçirilir. Bu tarih ve sıra numarasına yevmiye tarihi ve yevmiye numarası denilmektedir.

Yevmiye numarası Tapu Sicil Müdürlüğü' nde yapılan onlarca işin karışmamasını düzen içinde ilerlemesini sağlıyor. Yevmiye defteri sayesinde geçmiş işlemlere ait bilgilere ulaşılabilmekte ve gereken işlemler yapılabilmektedir.

Yevmiye defteri düzgün tutulmalı, sıra numarası ardı ardını izlemeli ve eksiklik olmamalıdır. 

Tapuda Soyadı Değişikliği Nasıl Yapılır?                
Tapu kayıtlarında isim ya da soyadı yanlışlıkları yanlış anlaşılması neticesinde sık rastlanan bir durumdur. Yanlış yazılan bilgilerin düzeltilebilmesi için bilgileri yanlış yazılan söz konusu kişinin taşınmazın bulunduğu yerde ki Sulh Hukuk Mahkemesine başvuru yapması gerekmektedir.

İsim ya da soyadı yanlışlıklarının düzeltilmesi için Nüfus Müdürlüğü' nden söz konusu kişi hakkında tüm bilgi, belge ve nüfus kaydı, yanlışlığı tespit edip şahit olacak kişilerin sağ olup olmadığı, söz konusu kişi dışında aynı adı ve soyadı taşıyan başka birinin olup olmadığı ve yine aynı adı ve soyadı taşıyan dahili davacıların olup olmadığı araştırılırak dava neticelendirilir.  

Taşınmaz mal sahibi evlenen ve ya boşanan bayanların soyadlarının değişimi halinde ise Mahkemeye dava açılması ve Mahkeme harç masraflarının ödenmesi gerekmektedir.

Boşandıktan sonra kocasının soyadını kullanmaya devam eden bayanlar açısından ise tapu da değişiklik yapmaya gerek yoktur. 

Haberin Etiketleri :
Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı! Gündem

Enerji Kimlik Belgesi İçin Sayılı Günler Kaldı!

Enerji Kimlik Belgenizi almanız için sayılı günler kaldı. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar Enerji Kimlik Belgesini almamış olan tüm binalar üzerinde hiçbir şekilde ne satış ne de alım işlemleri gerçekleştirilecek. Bu kapsamda Enerji Kimlik Belgesi almak için hızlı davranmanız gerekmektedir. 2 Mayıs 2017 tarihine kadar EKB zorunluluğu yok. Fakat bu tarihten sonra EKB zorunlu bir hale getirilecek ve konut satım ve alım işlemlerinde DASK gibi EKB'de istenecek. Kiralama işlemlerinde aynı zorunluluk bulunmamaktadır.

  • Sitedeki tüm harici linkler ayrı bir sayfada açılır. Sitemiz harici linklerin sorumluluğunu almaz. İçerik Hakkındaki düşünce ve görüşlerinizi bize bildirebilirsiniz.